טכנולוגיה

ניוסייט תפתח מערכות ניטור מים ספקטרליות עם מקורות

newsight8060

חברת הסטארטאפ מנס ציונה פיתחה אבטיפוס המבוסס על הצ'יפ הספקטרלי שלה, המסוגל לנטר מים אלפי פעמים בשניה תוך שימוש באור וללא מגע עם המים.

ניוסייט אימג'ינג, חברת סטארטאפ מנס ציונה המפתחת צ'יפים לראיית מכונה ולאבחון ספקטרלי, הודיעה היום כי חתמה MOU עם חברת מקורות, חברת המים הלאומית של ישראל, לפיתוח משותף של מערכות ניטור מים.

המערכת תתבסס על צ'יפ מצלמה אשר תוכנן להיות ספקטרומטר מדוייק וזול. הצ'יפ כולל מערך פיקסלים ומסננים ייחודיים, וכן חומרה המאפשרת אבחון ספקטרלי מדוייק. עקרון הפעולה הוא הארת החומר, במקרה זה מים, באור, ובדיקת ההחזרים וניתוחם. השיטה קיימת ועובדת במגוון רחב של ספקטרומטרים יקרים, והצ'יפ של ניוסייט מהווה פריצת דרך ביכולת לתת פתרון ספקטרלי מדוייק וזול.

ניוסייט משתפת פעולה עם יצרני מדי מים, מכוני התפלה ומפעלים תעשייתיים על מנת לשלב את הטכנולוגיה במקומות ניטור רבים, המערכת מסוגלת להתחבר לתווך תקשורת אלחוטי, המקובל כיום במדי מים חכמים, ולשדר את תוצאות הדגימה לענן, מקום בו יתבצע הניטור ויוכלו להינתן ההתראות. שיתוף הפעולה עם מקורות התאפשר לאחר שמומחי מקורות שוכנעו כי יש היתכנות טכנולוגית למערכת, ובימים אלה עוסקים הצוותים בבדיקות מתקדמות על מנת להגדיר מה ייבדק והיכן יתבצע הפיילוט.

דוד בלסר, מנהל החדשנות במקורות :

"חברת מקורות מספקת מים באיכות גבוהה לכל הצרכים ויוזמת פעולותרבות כדי שאזרחי המדינה יוכלו ליהנות ממים איכותיים כל הזמן. משק המים הישראלי והמערכות של מקורות הם מהמתקדמים בעולם, ובכלל זה גם התקנים והבקרות על איכות המים המסופקים לצרכים השונים. . החברה חותרת למצוינות תוך שילוב הטכנולוגיות המתקדמות ביותר מסוגן. שיתופי פעולה, כמו עם ניוסייט בעלת הטכנולוגיה המבטיחה לחישה ספקטרלית מיידית, יכולה לתרום רבות להתייעלות ושיפור בתחום ניטור המים על מנת להמשיך ולעמוד בתקנות וההנחיות של משרדי הממשלה השונים".

אלי אסולין, מנכ"ל ניוסייט הוסיף: "התרשמנו מאוד מהכיוון החדשני אשר מקורות לקחה לאחרונה בהקמת יחידת החדשנות, ומצוות המומחים אשר בחנו את היתכנות הטכנולוגיה שלנו. חברות רבות עוסקות באבחון ספקטרלי, אך המיוחד בניוסייט הוא הטכנולוגיה הייחודית והאינטגרציה אשר ביצענו ברמת הרכיב הכי קריטי במערכת, הסנסור צ'יפ. בניוסייט הוקם צוות הכולל מומחי ביו-טכנולוגיה ואלגוריתמיקה אשר עובד עם מתכנני הצ'יפ על מנת להתאימו לבדיקות הספקטרליות השונות, וכן עובד עם מומחי מקורות לגבי הגדרת מערכת הניטור. אני מאמין שמערכת ניטור כזו, תקדם הן את ניוסייט אשר עושה את צעדיה הראשונים בתחום האפליקציות הספקטרליות, וכן תאפשר למקורות אפשרות פיקוח וניטור על איכות המים בכל מקום ובכל זמן"

מערכת SemIsrael