על מנהלים

Posted by 
in General
10 December 2009

למתבונן מהצד, נראה שעולם הסמיקונדקטור בנוי מקשה אחת – חבורה של אנשים אינטלגנטים, לאו דווקא אינטלגנטים רגשית, העוסקים בעמל יומם האפור מתחת לפלורסנטים, ואשר אותם מנהלים טיפוסים מעלי-פיהוק עוד יותר. בפועל, עולם הסמיקונדקטור עשיר בטיפוסי מנהלים צבעוניים וייחודיים. כל מנהל הוא ייחודי בדרכו אך בדרך כלל מדובר באנשים שהתקשורת שלהם לעולם החיצון היא דיי דומה, ומכאן קשה לדעת עד כמה הם שונים עד שלא נחשפים אליהם מספיק זמן.
ברשימה תמצאו קרוב לוודאי דמויות שאתם מכירים, אולי אף את ...עצמכם?

 


 
כמובן שלצורך העניין הקצנתי קצת את הטיפוסים. וכאן המקום לדיסקליימר ע"ש רביט הארנב – אין לפוסט הזה כל קשר, לא ישיר ולא עקיף, למנהליי בעבר, בהווה, בעתיד...יודעים מה? גם למנהליי בגלגול הבא אין שום קשר!

עכשיו נוכל לגשת למלאכה ולהגדיר את  המנהלים בסמיקונדקטור (או כמובן גם מנהלות, רק שלצורך הפשטות הפוסט מנוסח בלשון זכר):

הרואד ראנר (Road Runner): אני מניח שלחלקכם הגדול מוכרת הציפור מסדרת האנימציה המופלאה, אשר חומקת לה ללא הרף מהזאב על כל תחבולותיו תוך שהיא משמיעה את הקול המכמיר – ביפ! ביפ!
כך גם ידידנו המנהל מהטיפוס הזה: לא תמצאו אותו דקה שלמה באותה המקום, הוא חולף לידכם בסערה בדרכו אל הישיבה/הפגישה/המשימה/היקום המקביל והתמיד יותר חשוב מכם. לשאלה מה הוא בדיוק עושה? אין ממש תשובה, ואם תנסו פעם לשאול אותו משהו הוא מיד (ביפ-ביפ) ייעלם אל השואל הבא.

הסברס: את הטיפוס הזה לא תרצו לפגוש בסמטה חשוכה בין הקיוביקים. הוא נולד לזעוף, והמצב הדיפולטיבי שלו הוא לדחות כל אדם חדש, או לעיתים רעיון חדש. ואולם, אם הצלחתם לקנות את אמונו של הטיפוס הזה, העננים יתפזרו ומבעד להם תגלו עולם של אדם רגיש, אולי רגיש מדי, חמים, ואשר יעשה בשבילכם הכל. לסיכום – אם יש לכם מנהל כזה, וודאו שהוא מכיר אתכם מספיק.

הגמל:  נקרא כך על שם הפתגם הנדוש האומר שהגמל אינו רואה את דבשתו. ובאמת לידידנו הגמל תפיסת עולם מאוד מעוצבת לגבי הדרך שבא הוא רואה אנשים אחרים. הבעיה כאן, שבדרך כלל הוא משוכנע עמוקות שהוא מושלם וכך למשל יש אפיזודות כמו למשל שהגמל שולח את עובדיו לקרא ספרי ניהול ולהחכים בעוד שהוא מנהל את עובדיו כמו מפקח זוטר במחנה חינוך מחדש בסיביר. איך פותרים קונפליקט עם הגמל?  זה פשוט, אמרו לו שגם המדף שלכם בבית עמוס בספרי דיאטה או ספרי "כיצד להתעשר", הוא כבר יבין את ההקשר.

האנציקלופד: המנהל מהטיפוס הזה הוא נכס לארגון. מדובר באותו אדם המהווה אבן שואבת, יודע הכל, ומהווה חוף מבטחים טכני לכל צרה וצוקה. הבעיה עם טיפוס המנהל הזה היא שהוא חייב לדעת הכל יותר טוב מכולם. הסיוט הכי גדול של מנהל כזה הוא לחשוב שמישהו מעובדיו עולה עליו בידיעותיו הטכניות, ולכן, ברגע שהתברר דבר שכזה, יבלה האנציקלופד את לילותיו במחקר מעמיק והכל כדי לשלוט בפרטים. תכונה זו של האנציקלופד לא מאפשרת לו בדרך כלל לנהל יותר ממספר מצומצם של אנשים. מתי תדע כי אנציקלופד הינך? אם תשמע מאחד העובדים שלך הערה בנוסח "זה בסדר, ברוסיה התרגלנו שהמנהל הוא גם הכי חכם בחדר".


המכונה: מנהל מהטיפוס הזה בדרך כלל אובחן ככוכב טכני בשלבים מוקדמים של חייו המקצועיים, ומאז הספיק לעבור את כל ההכשרות האפשריות, סדנאות ניהול, ומשחקי מצבים כך שהוא בנוי להגיב נכונה על כל מצב ניהולי שאוליי ייתקל בו. העניין הוא שאנשים נוטים לזהות אינטלגנציה רגשית במגוון רב של דרכים, ולכן, כל מי שסביב המנהל הזה יודע שהוא מכונת ניהול מונחית מטרה פרט לו עצמו. הבעיה פה היא שלעיתים יש צורך לגלות יותר משמץ אנושיות – מושג זר בדרך כלל לחברות גדולות ולמנהלים מטיפוס מכונה.


שליחות קטלנית: ארנולד שוורצנגר במיטבו. טיפוס המנהל הזה הולך במסדרון, וברקע ניתן כמעט לשמוע את מוסיקת הרקע מעלת החלחלה מהסרטים של אורסון וולס. הניהול פה הוא רק תוצר לוואי של שלטון הפחד, ומה שבדרך כלל מפחיד אצל הטיפוסים הללו הוא עצם היותם בלתי צפויים. אם אתרע מזלכם ואתם עובדים אצל ארנולד שכזה, צמצמו פרופיל למינימום וקוו שמישהו למעלה ייראה זאת במהרה, כי זאת הדבר לציין כי הארנולדים בדרך כלל גיבורים על חלשים, וכלפי מנהליהם הם כנועים ככבש בניו זילנד שטרם ראה אדם.

הקואלה: הקואלה דוגל באמרה "אין חדש תחת השמש" וכן "מה שהיה הוא שיהיה", ובגלל הקישור לקוהלת, לעיתים נוטים לאיית את שמו לא נכון "קואלת". בכל אופן, את הטיפוס הזה לא תתפסו עורך שינויים כלשהם בדרך העבודה, הוא נתפס חזק בצפורניו בקיים, כל שינוי מאיים עליו פיזית ממש, אולם למרבה הפלא, ממש כמו הקואלה הוא מתקדם תמיד למעלה, באיטיות אמנם, אבל תמיד בכיוון אחד.

דן חסכן: הטיפוס הזה מוצא עונג מיוחד בלחסוך איפה שלא צריך. אמנם באופן כללי הקפדה על עמידה בתקציב והוצאות מבוקרת הם דבר חיוני לחברה חפצת חיים, ואולם דן חסכן יבטל את תקציב הקפה-עם-ההל ויעסיק שלושה עובדים אשר יחשבו יצירתית איך ניתן עדיין לרדת לחייהם של העובדים בדברים הקטנים, ואז לא יישאר לו זמן, ולעובדיו רצון, לחשוב וליישם תכניות לחסכון של מליונים.

הפטריוט התם: את התם ניתן בקלות לזהות. מדובר במנהל אשר לעולם לא יודה שחלק משיקוליו הם כספיים. בכלל המילה כסף הוא סוג של טאבו, והוא פטריוט של החברה ברמות על. הוא בדרך כלל מגיע לעבודה לבוש בחולצה עם הלוגו של החברה ותיק עם לוגו של החברה. איך מזהים את הטיפוס? בסדנת המנהלים הראשונה שלו, הוא נדהם לגלות שכל שאר המנהלים האחרים רשמו בתשובה לשאלה "לשם מה קיימת החברה?" את התשובה המתבקשת "על מנת להביא ערך למשקיעיה" והוא היחיד שכתב "ליצור עניין בעבודה למהנדסים"...

הנויירוטי: וודי אלן במיטבו. הטיפוס הזה עסוק בלהיות חרד מתסריטים שונים : הפרוייקט לא יעמוד בזמנים, לא תהיה תמיכה, המהנדס הבכיר שלו יהפוך לנזיר בודהיסטי ויבצע רילוקיישן למנזר בטיבט וכן הלאה. לא ניתן כמעט להרגיע את הנויירוטי, והוא מפתח עם הזמן סוג של תסמונת טורט של קיטורים. זה מתחיל במלמול בפינת קפה והופך לשגרת יום אם הוא מקבל תגובות אוהדות מהסביבה. כל בעיה הכי קטנה צובעת את יומו של הנויירוטי בשחור עז, וגורמת למצב להיראות חסר תוחלת.

העניו: טיפוס אהוד במיוחד, לא סופר את עצמו ומצד שני כולם סופרים אותו. הוא יושב בשקט בישיבות ולא מוציא מילה, אך כאשר שואלים אותו משהו, הוא עונה בדיוק את התשובה הנכונה והממוקדת. הוא בדרך כלל בעל שקט פנימי המאפשר לו לחשוב במקביל וקל מאוד לטעות בו במחשבה שמדובר במישהו חלש. אם התמזל מזלכם וזכיתם במנהל עניו, שימרו עליו בפני הזאבים שבחוץ.
 
הסלבריטי: הסלב נערץ על כולם. זה דבר שאי אפשר להסביר אותו בגורמים סביבתיים, ואולי ניתן לייחס זאת לכישורים הטבועים מלידה. הכל בא לסלב בקלות כי את הכל הוא יכול להטביע בכמויות ענק של כריזמה טהורה. הוא מפעיל את האנשים וגורם להם לעשות בדיוק את מה שהוא רוצה, ועדיין מצליח להלך בין הטיפות ולהשאר בעיניהם סלב. את הטיפוס הזה ניתן לזהות כי הוא נוטה להתחבר לכל דרגי התפקיד בחברה ויש לו חברים מכל הרמות והתפקידים.


אלו הם כאמור הטיפוסים העיקריים אותם יצא לי להכיר באופן אישי או עקיף עפ"י סיפורים ששמעתי מאחרים. למרבה המזל, מנהלים יכולים להשתנות, וכך ניתן לראות כי לחלק מהמנהלים יש צדדים נוספים באישיותם, וכי עם השנים הם הולכים ומשתפרים תוך מעבר ושילוב בין כמה סוגי טיפוסים.

בהזדמנות זאת אאחל לכולנו עונת חגים שמחה וניסים לא רק בחנוכה.

Last modified on Thursday, 14 January 2010 13:34